Haluaisitko päätoimittaa Lumoojaa, neljästi vuodessa ilmestyvää, uuteen kotimaiseen kirjallisuuteen keskittyvää aikakauslehteä? Lumoojan painosmäärä on neljäsataa kappaletta, ja sillä on parisataa tilaajaa ympäri maan.
Toivomme päätoimittajalta henkilökohtaista suhdetta ja kiinnostusta kirjallisuuteen, kokemusta toimitustyöstä tai vastaavaa kirjoittajakokemusta sekä erityisesti kykyä itsenäiseen työskentelyyn. Perustaidot kotisivujen ylläpitämisestä ovat tarpeen. Päätoimittaja osallistuu lehden talouden suunnitteluun ja vastaa mm. apurahahakemusten tekemisestä.Tarjoamme näköalapaikan suomalaiseen kirjallisuuselämään, mahdollisuuden käsitellä kiinnostavia kirjallisuusteemoja sekä työkokemusta kirjallisuuden ja kulttuurin alueelta. Työstä maksetaan palkkio, joka ei kuitenkaan vastaa työmäärää.
Päätoimittajan valitsee Lumoojaa julkaisevan Kapustarinta ry:n hallitus yhdessä Lumoojan nykyisen toimituksen kanssa. Päätoimittajan paikka voidaan jakaa myös kahden henkilön kesken, mikäli sopiva työpari löytyy. Toivomme hakemukseen myös näkemystäsi siitä, millaista kirjallisuuslehteä tahdot tehdä.
Uusi päätoimittaja voi aloittaa tehtävässään helmikuussa 2009.
Vapaamuotoiset hakemukset ansioluetteloineen 25.1.2009 mennessä osoitteeseen
Lumooja, PL 134, 20101 Turku
tai sähköpostitse: heidi.laine ät lumooja.fi
Avainsanat: No Tags

No comments
Comments feed for this article
Trackback-linkki
http://lumooja.fi/blogi/lumooja-etsii-paatoimittajaa/trackback/